PROJEKTOWANIE OGRODU PRYWATNEGO

“PRZEMYŚLANY, ODPOWIEDNIO DOBRANY DO OTACZAJĄCEGO KRAJOBRAZU PROJEKT TO PODSTAWA DO STWORZENIA FUNKCJONALNEGO I REPREZENTACYJNEGO OGRODU”

Co daje projekt?

Dzięki procesowi projektowemu jest czas na przeanalizowanie istniejących uwarunkowań terenu. Macie możliwość bez pośpiechu zidentyfikować Wasze potrzeby. Projektant pomaga przekształcić Wasze marzenia w wizję komfortowego i pięknego ogrodu – dopasowanego do Was i otaczającego krajobrazu.

Projektanci

Skład naszego zespołu projektowego tworzą dyplomowani i doświadczeni Architekci Krajobrazu. Z zamiłowaniem obserwują nowe trendy w architekturze krajobrazu m. in. odwiedzając polskie i światowe targi ogrodnicze takie jak “Zieleń to życie” czy “Chelsea Flower Show”.  Mimo to projektanci planują każdy ogród jako indywidualny stylowo, estetycznie i funkcjonalnie.

3 KROKI DOBRZE ZAPROJEKTOWANEGO OGRODU

1. Spotkanie w ogrodzie

Najważniejsze pytania:

  • Kim będą użytkownicy ogrodu?
  • Jak będzie ta przestrzeń użytkowana?
  • Jakie elementy małej architektury powinny pojawić się w ogrodzie?
  • Ulubione rośliny?
  • Preferowany styl ogrodu?
    (ogród nowoczesny, angielski, wiejski, leśny etc.)
  • inspiracje

2. Wybór koncepcji

Na podstawie wcześniej przeprowadzonej rozmowy przygotowujemy i przedstawiamy Państwu koncepcje ogrodu, rozwiązania, nasze pomysły dalej wprowadzamy możliwe korekty aż do wypracowania ostatecznej wersji.

3. Gotowy projekt

W oparciu o koncepcje i możliwe zmiany zasugerowane przez Państwa powstaje gotowy projekt wykonawczy ogrodu.

Cennik projektów ogrodów

To ile kosztuje projekt ogrodu zależy od jego złożoności i ilości elementów projektu. Projekt wyceniamy indywidualnie po wstępnym określeniu co będzie zawierać dokumentacja projektowa mała architektura, elementy wodne, elektrykę. Prezentujemy przykładowe ceny projektów ogrodu w naszej pracowni:

Projektowanie ogrodu przydomowego

Projektowanie ogrodu przydomowego to obszar który szczególnie sobie upodobaliśmy. Doświadczony projektant potrafi wypracować kompromis pomiędzy tym jak właściciel ogrodu widzi swój kawałek raju a tym co natura stworzyła w tym miejscu. Zdajemy sobie sprawę, że do tematu planowania ogrodu można podejść dosyć powierzchownie i cieszyć się soczystą zielenią trawy, pięknem drzew czy innych roślin  – wytyczając kształt trawnika i rabat oraz sadząc rośliny.

Cieszymy się jednak gdy coraz więcej osób dostrzega, że ich ogród może pełnić konkretne funkcje, wywoływać specyficzne emocje czy uczucia oraz stany, a nawet posiadać warstwę symboliczną czy ducha miejsca (genius loci). Wszystko w zależności od tego czego akurat potrzebujemy.

Co zawiera projekt ogrodu?

W naszej pracowni elementy projektu dostosowujemy do Państwa potrzeb. Pełny projekt ogrodu zawiera:

  • układ kompozycyjny ogrodu (w tym układ trawnika, rabat, podjazdów, ścieżek, innych nawierzchni ogrodowych, tarasów, rozmieszczenie elementów wodnych, dekoracyjnych, rzeźb itd.)
  • dobór gatunkowy roślin wraz z liczbą roślin oraz opisem gatunków,
  • dobór materiałów na nawierzchnie, altany, dekoracje,
  • projekty małej architektury, projekt ogrodzenia,
  • projekt automatycznego nawadniania,
  • projekt oświetlenia,
  • doradztwo w sprawie robota koszącego

Jak projektujemy? –  Natura vs Ogród przydomowy

Natura pozwala uspokoić umysł, przywraca równowagę emocjonalną. Każdy kontakt człowieka z naturą czy to kontemplacja, obserwacja czy też uprawa ogrodu pozwala zregenerować siły psychiczne i fizyczne oraz redukuje stres.

Rolą projektanta ogrodu jest znalezienie równowagi pomiędzy naturą a kulturą w kontekście miejsca, klimatu, doświadczeń i wyobrażeń właściciela ogrodu, a także wizji projektanta.

Przed procesem projektowania ogrodu warto zadawać sobie pytania:

Jak chcę spędzać czas w moim ogrodzie? Czy chcę aktywnie spędzać czas z dziećmi, czy chcę odpoczywać i relaksować się. Być może ma być to miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Może lubię pracę w ogrodzie i pielęgnację roślin.

Jakich doznań oczekuję od ogrodu? Czy głównie chce, aby był to stan uspokojenia po ciężkim dniu pracy? Być może jest potrzebne miejsce kontemplacji, modlitwy czy medytacji? A może wręcz przeciwnie – ogród ma być pełen pasji, dynamizmu, radości, kolorów, być może tylko jakaś część ogrodu? Może oczekuję głównie wzrokowych wrażeń – może jest styl ogrodu, który chciałabym/chciałbym wpisać w mój ogród? Może ogród ma dawać satysfakcję, spełnienie, może poczucie ładu, porządku czy kontroli?

W jakiej atmosferze czuję się najlepiej? Kiedy widzę ład i porządek? Kiedy widzę kolorowe kwiaty i trawy na wietrze? Czy kiedy przede mną jest przestrzeń lub na odwrót odpoczywam w klimatycznym i zacisznym zakątku.

Idealny ogród

Odpowiedzi w tych kwestiach to według nas klucz do idealnego ogrodu. Bo idealny ogród to po prostu taki, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie, w którym ładujemy akumulatory i nabieramy mocy. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw zadać sobie powyższe pytania.

Jak już mamy odpowiedzi na tym głębszym poziomie naszych doświadczeń projektant ubiera je w powierzchowność – styl ogrodu, charakter, materiały nawierzchni, altan, małej architektury, roślinność, oświetlenie czy inne elementy dekoracyjne i funkcjonalne. I oczywiście umieszcza w kontekście danego miejsca i jego uwarunkowań.

Odpowiedzialność projektanta

Na koniec jedna z najważniejszych rzeczy – odpowiedzialność projektanta. Pod piękną plansza projektową z realistycznymi wizualizacjami kryje się zobowiązanie każdego kto szanuje, kocha i dba o piękno naszego krajobrazu i naszej ziemi. Projektant zobowiązuje się:

  • Chronić i wzbogacać biologiczną różnorodność
  • Wspomagać i chronić procesy ekologiczne
  • Zachować równowagę pomiędzy estetyką, ekonomią i środowiskiem
  • Zachować ducha miejsca

 

PROJEKTY ZIELENI MIEJSKIEJ

Zajmujemy się projektowaniem terenów zieleni miejskiej, przy instytucjach, firmach, osiedlach. Projektujemy parki, skwery, ogrody na dachach. Dzięki współpracy z  branżystami: Architektami, Urbanistami, Drogowcami, Elektrykami wykonujemy wielobranżowe projekty zagospodarowania terenów.

Naszymi klientami są m. in.:

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
  • Zakład Gospodarowania Nieruchomościami
  • Zarząd zieleni m.st. Warszawy
  • Urząd dzielnicy Wilanów
  • Urząd miasta Siechnice
  • Urząd dzielnicy Praga
  • Administracje i Wspólnoty Mieszkaniowe